Markovics Anita : Napfény és Gúzs (jav.)



 
2856 szerző 40067 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Tamási József: error
Bátai Tibor: egy-ügyű sorok [három tételben ugyanarról]
Türjei Zoltán: Bőrön belül
Ur Attila: Szekér
Szakállas Zsolt: Vadhajtás
FRISS FÓRUMOK

Zima István 14 napja
Ötvös Németh Edit 14 napja
Metz Olga Sára 14 napja
DOKK_FAQ 14 napja
Mórotz Krisztina 14 napja
Nagyító 14 napja
Veres Mária 14 napja
Bak Rita 14 napja
Ur Attila 15 napja
Farkas György 15 napja
Konta Ildikó 15 napja
Tamási József 15 napja
Szilasi Katalin 15 napja
Szakállas Zsolt 15 napja
Bátai Tibor 15 napja
Kránicz Szilvia 15 napja
Türjei Zoltán 16 napja
Skaliczki Péter Nimród 16 napja
Pataki Lili 16 napja
Pintér Ferenc 16 napja
FRISS NAPLÓK

 A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 14 napja
Hetedíziglen 14 napja
Macska 14 napja
ELKÉPZELHETŐ 15 napja
Etzel Mark Bartfelder 15 napja
Metz-Művek 15 napja
négysorosok 16 napja
Minimal Planet 16 napja
az univerzum szélén 20 napja
Játék backstage 20 napja
Vezsenyi Ildikó Naplója 21 napja
Vendég 23 napja
útinapló 23 napja
Ötvös Németh Edit naplója 24 napja
Conquistadores 25 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Markovics Anita
Napfény és Gúzs (jav.)

- Rimbaud triptichon -

I.

Mindig is fortyogó szivárvány ölelt,
ujjaim közül kipergett Afrika.
Charleville-ben hagytam lábnyomom,
nekem a világ mindig is
csak egy taliga volt.

Megjártam égszínkék hömpölygő éjeket,
szavakkal vágtam szétrepedő koponyákat,
rézüstöm gyöngyházhabja kiforrt:
átitatódott vele sokak
szíve, lába.

Gleccserszívem unva gyötörték, majd
jött egy barna - tüdőszín fák között -,
kinek nyakát lélegezve arcom
az örökkévalósággal ütközött,
s lettem felfordult hajó.

Virágos némasággal babrál a hús.
A szív néha felszökell belerondítani a hiányba
savanyú lélektelen verseket.
Charon bűze s a Behemót
törtek rám öles ég alatt,
ám legyőzve már minden óarany-madárraj,
mely indiszkrét szigetemre ráakadt.

Fák üvegmoraja sír ablakomon,
dúlt vihar cirrusból csattan.
Lehetetlen profán barlangrajzok lámpafénye falamon,
a levélben csontos derű - remélem megkaptad.

Szánhúzó csillagaim kutyáim színes, vidám üstöke.
Efemer tekintetükben a lényeg:
szebben nem taníthatok és nem mondhatom el én sem:
pocsolya mind, mi körülötte…
…csak a pillanat van, amikor én hozzáérek és ő válaszol -
a többi sötét, hullámló, lusta tenger.
Nem ér el, mi rám tör s pengéjét, mint a húst
belém döfi vakon.

Gúzsban fekszik ki ölelne!
S kit én ölelnék, az is gúzs…
Szememmel szeretem a szívemnek legszebb és
egyetlen szent háborút.

S a csöpp papírhajót, mit mások versnek neveznének:
felé indítom - ő suttogja egyedül, hogy örök lett -
s az öröklétbe nevét nevemmel együtt döföm!
Két külön csillag, amiket összefűz
a szenvedélyes szemérem.

E lusta révű habokból jött ki felém,
bújt hozzám, s szeretgetett meg kutyám.
Vizes szőrét sosem bántam!
Tudta szemem s mi benne van: számára eleség.

Így megyünk mi ketten…
nyomunkban vad, dúlt homály van,
s az árokpart embernyi lapulevelet nyit.
Oldalamban galaxisok. Csak embertérdem nem bírja,
de egy másik létben is majd hozzátok futok;

s felírlak a csillagokra!
Fel én, és füttyszóval hívom jó ebem is!
Tőlünk virágzik majd sugárban a változás
s lesz keringő áradás a vad mérce;
átmegyünk az űr fokán!

Összeborult homlokain galaxisteremtését
sokan járnák…
Az okker erdőben két kuvik
lapul a zsenge levéltajtékhoz.
Ami fontos, az a most és az itt.

Bibéit bontó űrhajónk megfeneklett gálya a semmiben,
gyökere fákat ontó, termékeny bolygót teremtő képzelet.
Ó, valahol Európában, kátrányarcú pocsolyában
ring egy kis hajó, amiből a tinta
izzó égre fekete révületet old
- mint szerelmeink gazdag hormonrendszere -,
mely olyan, mintha lucskos áldással ölelne, de szent.
S a drága pille, mit a kuporgó galaxisból kilőtt,
vak nyilad áttetsző testével nem téveszt el,
zefíres gyapotra hull,
s szétgurul: pempő lesz s borostyán, szemeknek adakozó fénye!
Szavak szűk rugdalózója az emberiségre.

S mikor már bőröm gyékény,
s kutyám hatodszor született újjá,
elindulok pufók angyalokba rúgni, amik eozin házfalakon
és vastagon terpesztett kapuk fölött dölyfösödnek.
Be sose térek - lábnyomom mégis otthagyom
s kacagok a világ nem-létén,
mert koponyám az egyetlen szívizom.


II.

Liliomok! Méregszivattyúk!
Zárt ajkakról ömlő ígéretek!
Csobbanásai azoknak, amik sosem múlnak!
Általuk ők leszek – gondoltam, ha már
stukkóvá pingáltak - Aludj tovább jó Sixtusom! -
Véredényeimben az ősrobbanással
a teljesség grálját hordozom.

Fakóvá lenni - mit érdekel engem!  
Győzzenek le, mint a többit aszkéta hétköznapok!
Pergő porok aranyszín ámulását lágy ecsettel
ajkakról vakarom le!
Mit nékem dölyfös szürkék!
Nekem hegedűsök kellenek, akik fáradó istent
úgy zihálnak az égre, hogy az rettenet és egész és szent és barbár és forgatag!
Míg nyelvemen csak az a közös ámulás marad, hogy:
összeérünk
s összeérnek nyelveink,
egymás ajkáról beszélünk felcserélve,
felcsévéztek éveink.

Hé, tuskók! Itt elragadtatás van!
Hé, ti mit sem értők! Többet s jobban nem magyarázzuk!
Aki ért, velünk hadar - lüktetve saját ájulásunk!
Extázisunk a földről elremegve
Istennel paroláz,
s szeretjük még azt is, ki nem ért.
A jóság fegyvere csak néha hahotáz'.
Lebilincselés a sorsunk
s mi aranybikák vagyunk, nemesfém faltörő kosok!
Elmék szűk sikoltó fakapus bejáratán
rézkarcok, nimfák és nimbuszok!

Pala-férgek, föld-kukacok, akta-társak! Ez itt Bonviván!
Trója, Verona, Nakonxipán!
- és keskeny kék ég ahova
csak széles lelkek férnek be. -
Férgeitek gyűrűje éhes,
langyos homályban hűlt zene…
Reszkessen, ki úgy érzi: neki nem kellene!


III.

A Császár verandáján
még a nap is szutyokkal kel.
Ide egyedül a természet illő.
Óarany tempóját egyedül
sirályok pörkölt szárnya ússza meg.
Kopog a Szentlélek, szívedet függőn tartja:
szétszakítani azt a mesébe illőt.
Dicsőülsz, míg lent
bús borús hordák
Agamemnón hadaival érdektelen összecsapnak.

Borzold át az univerzumot!
Mondj neki bármit, de úgy, hogy
céda bőre beleremegjen!
Égnek érő, meredező szőrszálait, mint diadalívet: tarkódon vidd tovább!
Az "add tovább" a lényeg,
nem a lusta, lapos gát.

Égre kergetett, átforrósított Istenek vagyunk.
Az van csak, ami vagyunk.
A jövő almanachjában nincsenek leölt cirrusok.
Két kézzel fogd a szivárványt:
egyik vége bal, másik a jobb marok;
forgasd meg és ugord át
saját Parnasszusod.

Hűs, sötét alkony, ha rád talál:
csillagszeglet-szöveten, mi bús gallérra esik
fény-szemekből át a szív lőporán,
az épp szétverődő házakból kőpor,
s ha belép, ki arany porban áll:
megérkeztél s megérkezett
az évszázadokkal ezelőtt elhajított, meleg tenyérlenyomatú kő.
Ragadd forró szívedhez szép szelíden.

Az öröklét visszajár.





Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.

Feltöltés ideje: 2018-01-21 11:49:38
Utolsó módosítás ideje: 2018-01-21 11:49:38


Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-11 18:12   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 18:10   Napló: A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS
2026-06-11 18:01   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 17:43       ÚJ bírálandokk-VERS: Kási Ferenc/ Francesco Padló
2026-06-11 15:54   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:38   új fórumbejegyzés: Metz Olga Sára
2026-06-11 15:36   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:30   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:26   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 15:18   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit