Karaffa Gyula : A forradalmakról és a lélekről… válaszféle (?) Tőzsér Árpádnak



 
2856 szerző 40067 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Tamási József: error
Bátai Tibor: egy-ügyű sorok [három tételben ugyanarról]
Türjei Zoltán: Bőrön belül
Ur Attila: Szekér
Szakállas Zsolt: Vadhajtás
FRISS FÓRUMOK

Zima István 13 napja
Ötvös Németh Edit 14 napja
Metz Olga Sára 14 napja
DOKK_FAQ 14 napja
Mórotz Krisztina 14 napja
Nagyító 14 napja
Veres Mária 14 napja
Bak Rita 14 napja
Ur Attila 14 napja
Farkas György 14 napja
Konta Ildikó 14 napja
Tamási József 14 napja
Szilasi Katalin 14 napja
Szakállas Zsolt 15 napja
Bátai Tibor 15 napja
Kránicz Szilvia 15 napja
Türjei Zoltán 15 napja
Skaliczki Péter Nimród 15 napja
Pataki Lili 15 napja
Pintér Ferenc 15 napja
FRISS NAPLÓK

 A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 14 napja
Hetedíziglen 14 napja
Macska 14 napja
ELKÉPZELHETŐ 15 napja
Etzel Mark Bartfelder 15 napja
Metz-Művek 15 napja
négysorosok 15 napja
Minimal Planet 16 napja
az univerzum szélén 19 napja
Játék backstage 20 napja
Vezsenyi Ildikó Naplója 20 napja
Vendég 23 napja
útinapló 23 napja
Ötvös Németh Edit naplója 24 napja
Conquistadores 24 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Karaffa Gyula
A forradalmakról és a lélekről… válaszféle (?) Tőzsér Árpádnak

mi megtanultuk a leckét – mondta egy magasrangú (ma mi a magas és
ma mi a rang?) politikus – mi nem álltunk volna ellent, mint a szomszéd
ország elnöke, s azt javasoltuk volna, ha bennünket megkérdeznek erről,
az ellenállásnak semmi értelme (kővetők lettek belőlünk tehát (?)!)…
a forradalmakról ennyit… lehetne még ragozni ezt a témát, de igazi
forradalom már egyáltalán nem lehetséges 56 és 68 után sehol
(legalább is a mi szemszögünkből?) hiszen halott hegyekben áll a kő
amit „vethetnénk”, és aki utat épít (vagy építtet?) az hasonlatos lett ahhoz,
aki utat bont mert minden építéshez bontani kell(lene?) előtte, csakhogy
ehhez bátoraknak is illenék lenni, nem nyulaknak Margit szigetén, s nem
elégedni meg annyival, hogy pénz lesz a szarból is, és nem elégedni meg
annyival, hogy van fű, táp, káposztatorzsa és esetleg egy-egy nyúllány
az önkéntes ketrecünkben (?), és hogy az útépítést senki sem kéri
rajtunk számon, azt abba is hagyjuk rendszeresen… bizony, forradalomról
beszélni manapság annyi, mint zabot hegyezni vagy épp bukfencet vetni
a frissen felboronált fekete földbe – semmi értelme ennek,
csak a „hidrogénbomba és társadalombiztos bunker” építésének…
beszéljünk hát inkább a lélekről (?) ha már a címben is ez szerepel:
mert mi is a lélek, kedves testvéreim az Úrban (?), mi is az, ami
mindenek fölöttivé teszi (?) vagy tenné (?), ha mi magunk nem
taposnánk le folyton a cipőnk talpa alá, s nem nyomnánk szét
élvezettel akár egy férget (?) ? 21 gramm – mondják az ezotériára
hajlamosak, de abba nem gondolnak bele, ha a léleknek súlya van,
akkor nyolcmilliárd ember lelke 168 000 000 kilogrammnak megfelelő
súlyt képviselne, ami 1 680 000 mázsa, azaz 168 000 tonna, ami
sokkalta több, mint az a „tizenhat tonnát raksz és mennyi a bér”.

ekkora súly már bármit elsodorhatna, elég lenne tehát az emberek
lelke ahhoz, hogy a bennük lakozó szabadságvágy maga alá gyűrje
a zsarnokságot, az illiberalizmust, az antidemokráciát, a hatalmat (?)?
elég bizony, merthogy csak maréknyi ember tartja fenn a rend(?)szert
képező államot, és az államapparátusban dolgozók LÉLEKSÚLYA is
sokkalta nagyobb a főnökeik léleksúlyánál… miért (?)? miért hallgat
mégis a „mélység”, s csak rezignáltan figyeli, mit fecseg a felszínen
lebzselő maréknyi milliárdosok csoportja(?)? Csak nem lettünk betegek?
Lélekben megtörtek, vagy igénytelenek, vagy hányavetik (már megint
ez a „vetés” bukkan elő?) vagy csak konformisták, vagy csak bátoratlanok,
vagy csak félősek, beszariak, akik inkább tartanak fehér zászlót a
fejük fölé, mintsem a nemzeti lobogót emelnék magasra akkor is, ha
leszoktatták arról, hogy kokárdát viseljenek március idusán – mára
csak a tévében hallgatjuk meg a poloskázást, meg a nagy húsvéti
takarítás rémálmát (?).
Közben bontunk egy vörös csillagos hejnekent, mert „hej, nekem” az jár!
Pont.

(A vers Tőzsér Árpád: A forradalomról és a lélekről faggatják című versére reagál.)





Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.

Feltöltés ideje: 2025-12-16 09:47:10
Utolsó módosítás ideje: 2025-12-16 09:47:10


Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-11 18:12   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 18:10   Napló: A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS
2026-06-11 18:01   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 17:43       ÚJ bírálandokk-VERS: Kási Ferenc/ Francesco Padló
2026-06-11 15:54   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:38   új fórumbejegyzés: Metz Olga Sára
2026-06-11 15:36   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:30   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:26   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 15:18   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit