Rapai Ágnes : Mindenhol jó



 
2856 szerző 40067 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Tamási József: error
Bátai Tibor: egy-ügyű sorok [három tételben ugyanarról]
Türjei Zoltán: Bőrön belül
Ur Attila: Szekér
Szakállas Zsolt: Vadhajtás
FRISS FÓRUMOK

Zima István 13 napja
Ötvös Németh Edit 14 napja
Metz Olga Sára 14 napja
DOKK_FAQ 14 napja
Mórotz Krisztina 14 napja
Nagyító 14 napja
Veres Mária 14 napja
Bak Rita 14 napja
Ur Attila 14 napja
Farkas György 14 napja
Konta Ildikó 14 napja
Tamási József 14 napja
Szilasi Katalin 14 napja
Szakállas Zsolt 15 napja
Bátai Tibor 15 napja
Kránicz Szilvia 15 napja
Türjei Zoltán 15 napja
Skaliczki Péter Nimród 15 napja
Pataki Lili 15 napja
Pintér Ferenc 15 napja
FRISS NAPLÓK

 A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 13 napja
Hetedíziglen 14 napja
Macska 14 napja
ELKÉPZELHETŐ 15 napja
Etzel Mark Bartfelder 15 napja
Metz-Művek 15 napja
négysorosok 15 napja
Minimal Planet 16 napja
az univerzum szélén 19 napja
Játék backstage 20 napja
Vezsenyi Ildikó Naplója 20 napja
Vendég 23 napja
útinapló 23 napja
Ötvös Németh Edit naplója 24 napja
Conquistadores 24 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Rapai Ágnes
Mindenhol jó


            Panel-vers



Panelben éltem Óbudán, sokáig,
mintha száz évig laktam volna ott!
S megtalált újabb száz év, merthogy másik
panelre cseréltük. Ott villamos
- szerencsénk volt! - nem járt, csak a hetes busz.
Mindkettő átok, ha már kérdezed,
ám akkor még nem esett le a tantusz.
Télen megfagytunk, nyáron égetett,
problémás volt a hőszigetelése.
A nyílászárókkal is sok bajunk
volt; s azzal, mit főzzünk aznap ebédre.
Nem lehetett kérdés: "Ki itt az úr?",
         és az sem, hogy vajon "Ki itt a szolga?".
         Csak álmunkban láttunk a Rózsadombra.


                
                 Örökké tavasz


S megint a jó Budában lett lakásra
pénz. Ott már olyan szenvedélyesen
vettem - új hely, új szellem - tükröt, ágyat,
megtelt a negyven négyzetméterem
(de szép volt! emlékezz: a Lajos utca!)
ripsz-ropsz. S akkor jött az ötlet: ha zöld
padlószőnyeget veszünk, s az borítja
új lakásunk, akkor mindig tavasz
lesz - mintha a fűben járna az ember,
s nem veszi észre a tél hidegét;
nem számít nékünk november, december,
tizenkilenc fok benn, és kinn a jég.
      Spóroltunk, majd az Inkuba betérve
      leltünk életünk padlószőnyegére.





                Bérelt, udvari


Rövid kitérő jött kilencvenötben,
bérleményünk - a Horváth utca - sok
bajjal járt. Például rossz volt a bojler,
s a villanyszámlától oly izgatott
lettem (nálunk mindig égett a lámpa,
fél dioptriát romlott a szemem).
S egész nap egy tisztaságmániásra
láttam. Ő öt percenént megjelent
szemközt, - fiatal nő, úgy harminc éves -
az ablakban, és kirázott ruhát,
csizmát, retikült, nyakláncot, A 4-es
üres papirt... Vártam a délutánt.
        Mert négy óra után alábbhagyott.
        Jött a férj. S becsukta az ablakot.


          
              Új lakás


Kutattam, és találtam mérnökömben
bájt: ahogy fölvonván szemöldökét,
kék szemében huncut lángokkal égett
a tűz, s magyarázta, hogy nem sötét-
szürkék a csempék, s nem lesz gond a kádra,
persze csak keressek tovább hibát,
nézzem meg, mi szorul javításra;
ő természetesen garanciát
vállal; bizony azt ő sosem felejti!
Eddig minden ügyfél elégedett
volt és több mint húsz éve (ezt se rejti
véka alá!), bizony ám! bármilyen
        problémás volt a helyzet, hála isten
        megoldotta... Majd kávét kért szelíden.



                


                 Tetőtér

98 már a Vármegye 7-ben.
Fönt, a padlástérben lett otthonunk.
A tetőteraszba voltam szerelmes,
hintaágyat vettem, mely háborút
hozott, s úgy tűnt, nem lesz sohase vége;
bambuszágyat hiába raktam én
a terasz legkitűntetebb helyére,
mert "aki kapja, marja" szenvedély
uralkodott. És stílusos bokornak
mi mást vehettem volna, mint babért!
A teraszt gyönyörűn megkoszorúzta -
odabent főtt a krumplifőzelék.
       Biz' azt kell mondanom, egy teljes évig
       tartott. Tovább nem lehetett kibírni.


                  Épül a Ház

Úgy esett választásunk Lipicsékre,
hogy az ő házuk állt elég közel
telkünkhöz. Az ablakon túl a kecske
betonkockához láncolva legelt:
mértani ufókört rajzolt egész nap,
lelkesen ügyködött, míg nem esett.
A vizes fűre kényes volt a lába,
a kőre szökkent, majd kővé meredt.
Minek is vágytam volna múzeumba,
festményt meg szobrot is láthattam ott...
Lipicsék kertje végén meg-megállva
láttuk, már folynak a munkálatok.
            "Itt engem mindenki néniz, magáz!"
            "Hozzá kell szoknod. Lásd, épül a ház!"



            





       Legjobb az egyszintes!


Az építészet nyűgözött le akkor,
a Spektrumon is csak azt néztem én.
Hiába álmodtam a Tadj Mahalról,
hisz anyagi helyzetünk túl szerény
volt, hát kénytelen-kelletlen lemondtam
a tetőtérről, s filozófiát
is - ne csodálkozz! - kapásból találtam:
"A lépcsőn föl-le járni, nem vitás,
másoknak való, tudod, fáj a térdem.
S hiába dörmögték:"nincs kész a ház."
Bedurrantottunk, nem száradt ki mégse.
Vizes lett mindenünk, fogyott a gáz.
               Minek bánkódnánk, mennyi lesz a számla?
              A naplemente sárga búzatábla.


                






Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.

Publikálva: Holmi, 2005


Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-11 18:12   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 18:10   Napló: A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS
2026-06-11 18:01   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 17:43       ÚJ bírálandokk-VERS: Kási Ferenc/ Francesco Padló
2026-06-11 15:54   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:38   új fórumbejegyzés: Metz Olga Sára
2026-06-11 15:36   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:30   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:26   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 15:18   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit