Soós Gábor : Ha az ember korán kel



 
2856 szerző 40067 verse
dokk.hu irodalmi kikötő :: alapítva 2000-ben
Bejelentkezés
KIEMELT AJÁNLATUNK

Demény Péter
  Egy fehér papírlap
Új maradandokkok

Francesco de Orellana: én oda fel nem megyek
Molnár Attila: Tibitebitangó (jav.)
Tamási József: jelolvasás
Francesco de Orellana: két lábbal ülök a szélén (áramvonalasított verzió)
Karaffa Gyula: Korán
Tamási József: error
Bátai Tibor: egy-ügyű sorok [három tételben ugyanarról]
Türjei Zoltán: Bőrön belül
Ur Attila: Szekér
Szakállas Zsolt: Vadhajtás
FRISS FÓRUMOK

Zima István 14 napja
Ötvös Németh Edit 14 napja
Metz Olga Sára 14 napja
DOKK_FAQ 14 napja
Mórotz Krisztina 14 napja
Nagyító 14 napja
Veres Mária 14 napja
Bak Rita 14 napja
Ur Attila 15 napja
Farkas György 15 napja
Konta Ildikó 15 napja
Tamási József 15 napja
Szilasi Katalin 15 napja
Szakállas Zsolt 15 napja
Bátai Tibor 15 napja
Kránicz Szilvia 15 napja
Türjei Zoltán 15 napja
Skaliczki Péter Nimród 16 napja
Pataki Lili 16 napja
Pintér Ferenc 16 napja
FRISS NAPLÓK

 A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS 14 napja
Hetedíziglen 14 napja
Macska 14 napja
ELKÉPZELHETŐ 15 napja
Etzel Mark Bartfelder 15 napja
Metz-Művek 15 napja
négysorosok 16 napja
Minimal Planet 16 napja
az univerzum szélén 20 napja
Játék backstage 20 napja
Vezsenyi Ildikó Naplója 21 napja
Vendég 23 napja
útinapló 23 napja
Ötvös Németh Edit naplója 24 napja
Conquistadores 25 napja
BECENÉV LEFOGLALÁSA
VERSKERESő

Részlet a versből:
SZERZőKERESő

Szerző névrészletre:
FÓRUMKERESő

Szövegrészlet:
FOTÓK

Soós Gábor
Ha az ember korán kel

Ha az ember korán kel, annak is megvan
mind a haszna, mind a hátránya.
Délben a harmadik kávéhoz már
el lehet szívni, vagy meg lehet hallgatni
a tizenötödik szimfóniát, hogy ez
haszon vagy hátrány, azt mindenki döntse el
maga. Nekem nincsen ellene kifogásom,
ha a szabad napok úgy formálják
életemet, ahogyan éppen kedvük tartja.
Egyébként mit is tehetnék ellenük?
A szabadság nem egy emberi valami,
hagyjuk csak meg a helyén a dolgokat,
ha jobban utánanézünk, úgyis mindenhol
ugyanazt találjuk, mintha a vallás,
a filozófia, a pszichológia, a művészetek
mind csak egy hatalmas tölcsér szájának
más irányból történő megközelítései lennének.
És ugyanezen tölcsérbe futnak
a hétköznapok egyszerű tanulságai,
a tinik őszinte „nemtudom”-jai,
a vének száraz, kiürült hallgatásai.

Fél kettő körül újra ki kell menni
cigarettáért, a reggel vett pakli már
elfogyott, el kell hagyni a biztonságot
jelentő falakat. Ez a második doboz
az igazi, ennek már minden szála
olyan heves szívdobogást okoz,
mint amilyen gyerekkoromban volt,
amikor odamentem egyik első szerelmemhez,
hogy megkérdezzek valami teljesen
jelentéktelen dolgot. A lényeg az volt,
hogy beszéljek vele, hogy a többiek,
akik pár méterrel arrébb figyeltek,
lássák: meg lehet csinálni, nem történik
semmi rossz, ha az ember korábban
kezd el lányoknak udvarolni,
mint ahogyan az szokás avagy elfogadott.
Akkor még nem gondoltam a hogyan továbbra,
mint ahogy azóta csak arra gondolok,
akkor még elég volt, hogy bátor voltam,
a többit már megoldottam a képzeletemben;
egészen addig leéltem a kiszemelttel közös
életemet, ameddig arról tudomásom lehetett.
Mennyi életet leéltem én akkoriban!
Igazi kétdimenziós életeket.

Három óra körül túl vagyok a vacsorán.
Folyamatosan hányingerem van
a bagótól, az ételtől, az üdítőtől.
Az egyik okozta émelygést a másikkal
próbálom elmulasztatni, így sodródva
körkörösen, az értelmetlenség lendületével,
a délutáni alvás felé, mert az éjszaka előrébb jön
ilyenkor, viszont rövidebb és megfontoltabb.
Az ébredés, amellyel visszatérek egy óra múlva
már általában katarzissá fajul.
Persze ez sem tart sokáig, a cigaretta okozta
szívdobogások mind intenzitásukban,
mind jelentőségükben felerősödnek,
már sokkal inkább hasonlítanak a rossz
lelkiismeret okozta kiszolgáltatott
állapotból való felijedésre, amelyet
egy váratlan személy megjelenése tud
okozni az elmélázó, ártatlan bűnösöknek.

Hogy ne lennék nyűgös, amikor hazatalálsz
és így találsz!? Szerinted nekem ez öröm,
hogy nem tudok örülni semminek,
sem neked úgy, ahogy azt igazán szeretném?
Ilyenkor elhatározom, hogy változtatni fogok,
hogy elkezdek hinni a változástatásban,
hogy a szabad napokat rabigába fogom,
magamat mesterségesen szabályozom,
olyan mederbe terelve életem, ahol
hasznot hozhatok, és nem csak rombolok…
A Tisza szabályozása jut eszembe
ilyenkor, s mivel olyan könnyen tudok
párhuzamba állni bármivel, már
látom is, mennyi kárt okozhatok,
ha nem vagyok elég felkészült. Mi marad?
Öntudatlanul átcsordogálok a tölcséren,
látom a fényt a végén. Nem kell megértenem,
igazán nincs mit, érezni pedig már
születésem óta érzem. Akkor még persze
nem tudtam – ennyi a különbség –, hogy
a tölcsér önmagába ömlik, s így
nincs semmi végérvényes vagy állandó,
hogy soha semmi nem lesz több, sem kevesebb,
legfeljebb mozgásban tartja önmagát,
a bolygókat, a levegőt, az agysejteket,
a dohánygyárak dolgozóit.
A kezet, mely nyirkos homlokomat hivatott
a megnyugvás medrébe terelni.





Hagyjon üzenetet a szerzőnek!

Csak ehhez a vershez tartozó hozzászólások

Hozzáadás a KEDVENC VERSEK listájához.



Kedvenc versek

Egyelőre a lista üres. Bővíteni a listát az egyes versek olvasásakor lehet.
Mások kedvenc versei

2026-03-30 15:49 ŐK
2025-06-02 18:30 Jók
2024-05-30 08:23 l
2024-01-06 21:31 Sokadik
2023-07-15 16:45 Kosztolányi M. szerint
2023-07-10 12:57 Genovéva ajánlása
2022-10-13 10:07 lilis
2022-05-13 09:03 lili
2021-11-05 08:42 lista
2020-11-27 16:47 Kedvenc verseim
ÚJDONSÁGOK a dokkon

2026-06-11 18:12   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 18:10   Napló: A SZERKESZTŐSÉGI FŐEMLŐS
2026-06-11 18:01   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 17:43       ÚJ bírálandokk-VERS: Kási Ferenc/ Francesco Padló
2026-06-11 15:54   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:38   új fórumbejegyzés: Metz Olga Sára
2026-06-11 15:36   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:30   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit
2026-06-11 15:26   új fórumbejegyzés: Zima István
2026-06-11 15:18   új fórumbejegyzés: Ötvös Németh Edit